H2 - dom pasywny na skarpie

Projekt H2 zawiera w prostej i zwartej bryle rozwiązanie wielu złożonych zagadnień: energooszczędności, ograniczenia powierzchni pod budowę podziemnymi instalacjami, ukształtowania terenu i komunikacji wewnętrznej. Jest małym, nowoczesnym domkiem nawiązującym do tradycyjnej na Kaszubach formy domów podcieniowych. Instalacje techniczne  są z powiązane ze sobą. Nie ma korytarzy. 

Budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Słupy podpierają część domu, tworząc jednocześnie wiatę z miejscem parkingowym i zadaszenie wejścia. Osobne drzwi  z poziomu piwnicy prowadzą przez klatkę schodową do głównej przestrzeni mieszkalnej, która jest otwarta po sam dach i pełni rolę salonu z aneksem kuchennym. Do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych wchodzi się bezpośrednio z salonu - do pokoju gościnnego i małej łazienki prowadzi wnęka, do pokoju na poddaszu - schody przy kominku. Za kominkiem znajdują się drzwi do sypialni gospodarzy. Łazienka gospodarzy dostępna jest tylko z ich sypialni. Z każdego pokoju na parterze można wyjść na drewniany taras.
Ponadto w piwnicy znajdują się pomieszczenia techniczne, spiżarnia i "ciężka kuchnia".  Do części technicznej budynku wchodzi się bezpośrednio spod wiaty lub z klatki schodowej.

H2 pokryty jest w większości patynowaną blachą tytanowo-cynkową, która z połaci dachu przechodzi bezpośrednio na ściany. Ta współczesna stylistyka ma dodatkową zaletę - słońce ogrzewa zimą blachy na ścianach, a ciepło rozchodzi się po całej ich powierzchni, ułatwiając spływanie śniegu z dachu. Ściany szczytowe pokryte są poziomym deskowaniem, a mury piwnicy obłożone są koszami gabionowymi z wypełnieniem z otoczaków. Takie same kosze umacniają skarpę przy podjeździe pod wiatę - dzięki temu dom optycznie "mocno siedzi" w skarpie. Otoczaki i drewno to tradycyjne, lokalne materiały.
Część nadziemna budynku została zaprojektowana w 2 wersjach - drewnianej szkieletowej (proponowanej przez nas) i murowanej z pustaków ceramicznych (na życznie klienta).

POWIERZCHNIE:
powierzchnia działki (częściowo leśnej, na stoku) - 1220m2
powierzchnia zabudowy - 112m2 (9,2%działki)
powierzchnia użytkowa - 106,5m2
pomieszczenia mieszkalne w części nadziemnej - salon z aneksem kuchennym, 3 pokoje i 2 łazienki
piwnica: spiżarnia, ciężka kuchnia, pomieszczenie techniczne

OGRZEWANIE:
Dom ogrzewany jest powietrzem przez system wentylacji z gruntowym wymiennikkiem ciepła i z systemem odzysku ciepła w rekuperatorze. Instalacja zasilana jest kominkiem z płaszczem wodnym i zbiornikiem powietrza oraz kolektorami słonecznymi.

INSTALACJA ELEKTRYCZNA:
230V z sieci lub 12V z dodatkowego niezależnego systemu wewnętrznego zasilanego wiatrakiem / panelami fotowoltaicznymi


... 2023 © Copyright: MRKK | design studio [ pracownia@mrkk.pl ]