Alternativa 2013

Alternativa to coroczna międzynarodowa wystawa sztuk wizualnych organizowana przez Instytut Sztuki Wyspa. W roku 2013 tematem są wizje miast i sposobów ich użytkowania - w rozumieniu społecznym oraz architektoniczno-strukturalnym. Tytuł "Do jutra!" sugeruje, że będą to wizje miast przyszłości, ale reprezentowane są też wizje przyszłości z przeszłości oraz krytyka i rozważania nad stanem obecnym.

więcej o wystawie: Alternativa 2013

Zostaliśmy zaproszeni przez kuratorów wystawy do zaprezentowania dyplomu Mai Ratyńskiej o elektrowni wiatrowej na Zaspie. Zamiast budować makietę odwzorowującą tamten pomysł postanowiliśmy wznieść strukturę inspirowaną bezpośrednio projektem z dyplomu ale w wersji D.I.Y.  Kratownica z ręcznie przycinanych listewek i turbiny, których kształt odwzorowaliśmy własnym pomysłem za pomocą systemu kształtek foliowych i pvc oraz rurek, wypełniły przestrzeń między filarami hali. Elektrownia wiatrowa to coś, co prawie każdy z nas może zbudować własnoręcznie, z prostych materiałów, za pomocą podstawowych narzędzi. Własnie to chcieliśmy pokazać. Oraz nasze ulubione "pokręcone Savoniusy" czyli najpiękniejsze, proste i ciche, pracujące wydajnie także przy zmiennych i słabych wiatrach turbiny o pionowej osi obrotu.

Powstała efektowna "brama", przy której odbyło się uroczyste otwarcie wystawy.

>>>filmowa relacja z wernisażu

Były też wywiady:

TVP "wszystko o kulturze" VOD >>> tu film>>>

i recenzje:

krytycy kultury >>> Gdzie diabeł mówi do jutra.

e-flux               >>> Till tomorrow!

obieg               >>> Odpowiedzialność ponad ideologiami. Alternativa 2013

 

Bardzo dziękujemy Justynie Jansie za pomoc przy pracach konstrukcyjnych, Melissie Decaire za dokumentację filmowo-fotograficzną oraz Joli i Andrzejowi Ratyńskim, którzy zajmowali się popołudniami najmłodszym członkiem naszego zespołu (czyli swoją wnuczką).

 

 

fotorelacja na oficjalnej stronie Gdańska >>>

 

... 2023 © Copyright: MRKK | design studio [ pracownia@mrkk.pl ]