Wieloplexikoń

Wieloplexikoń - animowana instalacja świetlna na Wiśle

 

Magiczny koń ze światła biegnący po rzece; wielkoskalowa poklatkowa animacja z węży LED - zasilanych wiatrem i wprawianych w ruch nurtem rzeki, która nadaje tempo galopu.

Wieloplexikoń powstał w ramach projektu transFORM i festiwalu "Przemiany" w Warszawie 2009.
Barka z instalacją zakotwiczona na Wiśle stała się elementem krajobrazu na trzy miesiące. Animacja najatrakcyjniejsza była po zmierzchu, ale wcześniej, w trakcie budowy w świetle dziennym trwał "teatr konstruktora" - Konrad Zientara ciął, piłował, przykrawał, skręcał, zwisał, pełzał i wspinał się wznosząc samodzielnie drewnianą ramę, na której rozpiął potem siatkę ze stalowych linek. Na stalówki, jak na papier w kratkę, za pomocą tysięcy trytek naniósł wyplecione z LEDowych węży dziesięć sylwetek koni - klatek na podstawie zdjęć końskiego galopu wykonanych sto lat wcześniej przez Eadwearda Muybridge'a.
Niektórzy z plażowiczów przychodzili codziennie głównie po to, aby śledzić postęp prac budowlanych. Potem, kiedy koń co noc biegł już w górę rzeki, odcinek nadwiślańskich bulwarów między Mostem Świętokrzyskim a Mostem Średnicowym stał się polem widokowym dla instalacji - na przestrzeni setek metrów siedzieli ludzie, którzy przyszli "nad Wisłę, popatrzeć na konia". Oczywiście letni wieczór i tak zachęcał do odpoczynku nad rzeką, ale dzięki Wieloplexikoniowi ten fragment linii brzegowej stał się Miejscem.

Wieloplexikoń był całkowicie samowystarczalny. Barka zakotwiczona w nurcie rzeki była niedostępna dla intruzów (poza ptakami). Instalację LED zasilał wiatrak jachtowy, ładujący akumulatory - na Wiśle są świetne warunki wiatrowe.

Koń rozświetlał się wieczorem uruchamiany czujnikiem zmierzchowym; znikał w świetle poranka. Pozostawała tajemnicza plątanina i konstrukcja z powoli obracającym się kołem. Koło wodne sterowało klatkami animacji. Jego obracające się łopaty "przełączały" obwody - im szybszy był nurt rzeki tym szybciej galopował koń.

tak wyglądała koncepcja

foto - link do filmu o powstawaniu Wieloplexikonia  >>> film o budowie Wieloplexikonia

 

foto z realizacji:


a tu najlepsze zdjęcia jakie znaleźliśmy:
>>> galeria Pawła Kuli

 

Wieloplexikoń zagalopował się też na:
festiwal Re:wizje 2009 Warszawa, Polska;
festiwal Narracje 2009 Gdańsk, Polska;
biennale sztuki współczesnej Tina B. 2010 Praga, Czechy

Wieloplexikoń dziękuje:
organizatorowi festiwalu transFORM: stowarzyszeniu STEP za możliwość zaistnienia;
Katarzynie Lemańskiej za pomoc w budowie (ruda w kombinezonie na filmie);
załodze statku wycieczkowego Syrenka za pomoc w zakotwiczeniu barki i klepanie po grzbiecie.

... 2024 © Copyright: MRKK | design studio [ pracownia@mrkk.pl ]