Wiatr na Zaspie - turbiny na nadmorskim blokowisku.

elektrownia wiatrowa na osiedlu Młyniec"Studium możliwości wykorzystania zjawiska dyszy wiatrowych na osiedlu Młyniec jako źródła energii odnawialnej"  to praca dyplomowa Mai Ratyńskiej, powstała na Wydziale Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w roku akademickim 2006/2007.
Szczelinę między blokami wypełnia przejrzysta heksagonalna struktura, w której komórkach wirują kolorowe, pulsujące kształty. Są to zmodyfikowane turbiny Savoniusa. Turbiny VAWT (vertical axis wind turbine) działają wydajniej przy wiatrach o mniejszej prędkości i zwykle obywają się bez skomplikowanego sprzętu regulującego pracę. 


zdjęcie lotnicze osiedla Młyniec i róża wiatrów Koncepcja elektrowni na osiedlu Młyniec powstała na bazie pomiarów prędkości wiatrów na terenie blokowiska. Mierzona była prędkość wiatru na terenie otwartym w pobliżu bloków oraz w przejściach pomiędzy budynkami, gdzie bloki poustawiane na heksagonalnej siatce oddzielają ciasne szczeliny. W tych przejściach ciśnienie wiatru rośnie i jego prędkość wzrasta bardzo wyraźnie. Legendy osiedlowe mówiły o możliwości "położenia się" na podmuchach wiatru i jamnikach wyrywanych z objęć właścicieli.
Na podstawie pomiarów dobrano najefektywniejszy w tych warunkach istniejący model turbiny. Okazała się nim turbina fińskiej produkcji, której twórcy gwarantują "bezgłośną" pracę, czyli nie wybijającą się ponad szum samego wiatru - cecha niezwykle istotna w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań.
Na wybór kształtu kratownicy wpłynęły dwa czynniki - najefektywniejsze i jednocześnie atrakcyjne wizualnie "upakowanie" turbin w szczelinie i heksagonalny plan osiedla. Siatka sześciokątów to bardzo stabilna struktura, nawiązująca jednocześnie do plastra miodu i witrażu, a więc niosąca pozytywne, "pozamechaniczne" skojarzenia.

Kolejnym zagadnieniem było wybranie konkretnego miejsca na osiedlu.
Wybrane przejście leży na trasie prowadzącej na peron Szybkiej Kolei Miejskiej, pełni rolę bramy osiedla. Jest ono charakterystycznym punktem orientacyjnym, widocznym z wiaduktu nad torami i z okien kolei, leży w pobliżu żywotnego centrum handlowego i placu zabaw oraz osiedlowego klubu kultury "Plama". Dzięki takiemu usytuowaniu, eleganckiej formie i cichej pracy "wiatrowy ul" mógłby pomóc przełamać niepochlebne stereotypy na temat elektrowni wiatrowych oraz stać się nowym symbolem osiedla.
 

  

wystawy:
"Alternativa 2013 Do jutra!" - Gdańsk 2013 [ więcej o tym w zakładce "akcje" ]
"Twarze polskiego dizajnu" - Praga (Czechy); 2010
"Najlepsze dyplomy projektowe 2006/2007" - Cieszyn, Gdańsk, Warszawa, Kraków ,Poznań; 2008
"Wydział remontu" - Gdańsk, Instytut Sztuki Wyspa na terenie Stoczni Gdańskiej; 2008
"Pożyteczne piękno" - Gdańsk, klub osiedlowy Plama; 2007

 

Koncepcja elektrowni wiatrowej na blokowisku powstała pod kierunkiem:
prof. Jacka Popka - prowadzący
i prof. Witolda Lewandowskiego - konsultant, wykładowca ASP Gdańsk i jednocześnie pracownik Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego Politechniki Gdańskiej
W badaniach terenowych pomagali:
Weronika Lewandowska i Łukasz Ullenberg - studenci Wydziału Chemii Politechniki Gdańskiej
inż. Piotr Meler - specjalista z  Katedry Aparatury i Maszynoznawstwa Chemicznego.

... 2024 © Copyright: MRKK | design studio [ pracownia@mrkk.pl ]