Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie

makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie na wystawie w Muzeum Sztuki NowoczesnejKolekcja „Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej to prezentacja obiektów architektonicznych powstałych po 1989 roku, które zmieniły sposób myślenia Polaków o architekturze. Główną częścią wystawy jest 25 makiet prezentujących obiekty uznane przez jury za najbardziej znaczące.

Jednym z wybranych 25 obiektów jest ścieżka rekreacyjna na prawym brzegu Wisły w Warszawie, której makieta została na tę wystawę zamówiona specjalnie przez władze miejskie.

Spośród kilku propozycji min. profesjonalnych  firm makieciarskich, wybrano naszą autorską koncepcję, której realizację można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Emilii Plater w Warszawie do 14 grudnia.
Prezentacja ścieżki rekreacyjnej składa się z:
- makiety głównej w skali 1:1000, (ok. 5m długości) pokazującą ścieżkę na odcinku Most Łazienkowski - Most Gdański;
- 3 makiet plaż miejskich pokazanych w skali 1:250 - plaży Saskiej, Poniatówki i plaży ZOO;
- aplikacji interaktywnej na tablecie wmontowanym w makietę główną.

Ograniczenie się do zamakietowania powierzchni samej ścieżki nie oddałoby jej charakteru. Naturalne łachy, łąki, starorzecza i plaże, potężne topole i dziki gąszcz obrośnięty chmielem to widoki, jakie w innych miastach kojarzą się raczej z prospektem o parku narodowym. Warszawiacy mogą korzystać z uroków dziczy, do której można dotrzeć tramwajem - to luksus. Ścieżka jest niezwykła, bo pozwoliła w łatwy sposób skorzystać mieszkańcom z uroków dzikiej rzeki i jej naturalnych piaszczystych plaż w centrum miasta.

Dlatego właśnie makieta główna przedstawia całe koryto rzeki, podkreślając kontrast między betonowo-kamiennym brzegiem zachodnim, a naturalnym brzegiem wschodnim. Makieta wyrzeźbiona jest w drewnie brzozowym i tekowym pokazującym odpowiednio piasek suchy i mokry, czyli ukształtowanie koryta rzeki nad i poniżej średniego poziomu wody w Wiśle - ok. 2m. Przebieg ścieżki zaznaczony jest schematycznie pasmem brązowej szpachli, wypełniającej wyciętą szczelinę. Na makiecie znajdują się też drzewa, choć w skali 1:1000 zwykle się je pomija. Percepcja tego terenu jako mocno zadrzewionego jest jednak tak silna, że "musiały być". I są. Osobiście przez nas zbierane i ręcznie preparowane korzenie reprezentują na makiecie las łęgowy.
Kontekst kulturowy (zurbanizowany) pokazaliśmy w uproszczeniu białym PVC, kontrastującym z płynną, gładką formą drewna.
Dodatkowo w głównej makiecie umieściliśmy tablet, na którym obejrzeć można zdjęcia, panoramy, przekroje i film typu time-lapse przedtawiające całodobowe i całoroczne wykorzystanie  ścieżki jako terenu rekreacyjnego. Poruszając suwakiem pobawić się można poziomem wody w Wiśle od 1m do 8m i zobaczyć zmiany graficznie lub na zdjęciach lotniczych.

Trzy makiety plaż miejskich sa znacznie bogatsze w szczegóły. Wykonane są w tej samej technice i zostały wzbogacone o dodatkowe narracyjne elementy, które wykonaliśmy lub zaprojektowaliśmy samodzielnie: promy, kajaki, place zabaw, ludzi. Do pokazania drzew i chaszczy również użyliśmy ręcznie preparowanych korzeni. Ludzi i psy według naszego projektu wycięto z plexy laserem.
Wyzwanie: na jednej z plaż na kocu odpoczywa warszawska syrenka - znajdź ją!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania makiety i aplikacji.

Autorzy:
- Konrad Zientara
- Maja Ratyńska

Zespół:
- Konrad Zientara
- Maja Ratyńska
- Miłosz Sitek
- Leszek Sitek
- Justyna Jansa - aplikacja na tablet
- Mateusz Wołoczko - panoramy i time-lapse > [www]

linki:
wystawa w MSN >>> tutaj
opis ścieżki na stronie "Architektury-Muratora" >>> tutaj
portal WISŁA WARSZAWA, na którym można poczytać  min. aktualności o ścieżce >>> tutaj

... 2024 © Copyright: MRKK | design studio [ pracownia@mrkk.pl ]